یوگا چیست؟

کلمه یوگا ، یوگ (یوغ: چوبی که هنگام شخم زدن زمین بر گردن گاو می گذارند)  که معنای آن “اتحاد” است. اتحاد بین گاو و دستگاه شخم زنی ! اتحاد بین گاوی که نزد هندوها مقدس بوده و بیانگر بخش مقدس وجود ماست و دیسکهای شخم زنی که بیانگر بدن فیزیکی ماست . 

پس یوگا پیوند دهنده روان روحانی ما با وجود فیزیکی ما است و یکی از مشکلات دنیای امروز ما اینست که بدن ما حاکم بر روان ما شده و ما دایما در حال شخم زدن زمین هستیم در حالیکه بخش مقدس خود را به دنبال خود میکشیم. 


باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر
باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر

در یوگا شما به بدن فیزیکی خود یادآوری میکنید که این “من” هستم که بر تو حکمرانی میکنم نه تو بر “من” و یکی از راههای حکمرانی بر بدن در به چالش کشیدن آن با انجام آساناها است.

ابوریحان بیرونی که کتاب پاتانجلی را در سده چهارم هجری به عربی ترجمه کرد درباره کتاب چنین می‌گوید: همت‎های مردم در دنیا مختلف است و سعی من بلکه وجود من وقف بر فایده‌رسانی به دیگران نهاده است. لذت استفاده، از من گذشته است و این امر را از بزرگ‎ترین سعادت‎ها می‌دانم. هرکه واقف بر حال باشد، مرا بر زحماتی که برای ترجمه این اثر از هندی به عربی کشیده‌ام سرزنش نمی‌کند و کسی که برخلاف آن باشد، نسبت‎هایی مانند جهالت و شقاوت به من می‌دهد و البته هرکسی، آنچه را داراست که نیت می‌کند.

کلاسهای یوگا در آگاهی برتر

حال که گام بزرگی در جهت تعالی روح و سلامتی جسم خود برداشته اید وقت آن رسیده که با انواع کلاسهای یوگا در باشگاه آگاهی برتر آشنا شوید هر چند که در این باشگاه شما با ثبت نام در یک دوره میتوانید همچنان از کلیه کلاسها بهره مند شوید.

 

( با مسئول رسپشن در این خصوص صحبت کنید)

هاتا یوگا معروف به یوگای بدنی از دو واژه (ها)به معنا‌ی خورشید و (تا )به معنای ماه تشکیل شده است .که ماه وخورشید به ترتیب سنبل انرژی‌های منفی ومثبت بوده و هدف هاتا یوگا وحدت و هماهنگی بین این دو انرژی متضاد در بدن می‌باشد.هاتا یوگا نیز، مشابه بسیاری از مکاتب فلسفی معتقد است که جهات بر اساس اصل تضاد پایه گذاری شده و این عقیده به طور آشکار در تمرینات و فلسفه این مکتب نمود یافته است .

‌هاتا یوگا متداول‌ترین روش یوگاست و در کشور‌های غربی طرفداران زیادی دارد. در‌این شاخه از یوگا، از حرکات بدنی یا آسانا، تکنیک‌های تنفسی یا پرانایاما و مدیتیشن یا مراقبه استفاده می‌شود که باعث می‌شوند تا سلامت فرد بهتر شده و به بُعد معنوی خود نزدیک‌تر شود. هاتا یوگا انتخاب مناسبی برای ورود به عرصه یوگا است.

باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر

باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر

باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر

اساسا بدن آقایان به علت فشار کاری بالا و استرس های محیط کار نیاز به توجه بیشتری دارد که حرکات یوگا میتواند در باز کردن گره های فیزیکی بدن مردان کمک شایانی کند.

این گره های فیزیکی حتی در ورزشکارانی که به صورت روتین ورزشهای مانند Body Building را انجام میدهند هم وجود دارد بطوری که قهرمانان تناسب اندام نیز در کلاسهای یوگا متوجه بخش هایی از بدن میشوند که تا بحال مورد توجه قرار نگرفته اند. باشگاه آگاهی برتر با برگزاری کلاسهای یوگا آقایان در نظر دارد تا نه تنها هماهنگی روح و بدن در آقایان را تقویت کند بلکه بتواند از این را ورزش یوگا را در سطح خانواده و جامعه فراگیر سازد. پس ذهنیتهای قدیمی را رها کنید و با شرکت در کلاس یوگا با خود آشتی کنید.

باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر  باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر  باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر  باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر

شیواناندا به ما این آگاهی را می دهد که یوگا نه تنها با بدن سر و کار دارد بلکه ما را به مراقبت و نگه داری از احساسات ، افکار ، نحوه استفاده از حواس و همین طور تنفس سوق می دهد. یوگای شیواناندا بر پایه آموزش های “شیواناندا ساراسواتی” است.این سیستم برپایه یک فلسفه 5 مرحله ای شامل تنفس صحیح، ریلکیسشن، تغذیه، تمرین درست و مثبت اندیشی است. اگر تمرکز شما در حال حاضر بر روی آرامش روحی قبل از چالش فیزیکی است این کلاس میتواند برای شما انتخاب مناسبی باشد. برای دیدن روزها و ساعتهای این سبک در باشگاه آکاهی برتر بر روی “برنامه کلاسهای یوگا” کلیک کنید.

باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر  یوگای شیواناندا

در یوگای آیینگر با استفاده از ابزار، آسانا تصحیح میشود و فرد هر چه بیشتر بر روی دقت انجام صحیح حرکت تمرکز میکند. این سبک توسط بی.کی.اس آئینگر در سال ۱۹۶۶ ابداع شد و هدف آن ایجاد هم ترازی در اعضای بدن است. اگر به دنبال تصحیح عدم توازن موجود در بدنتان هستید و مایلید با کمک ابزار و نظارت دقیق مربی در یک آسانا به کمال برسید این سبک از یوگا برای شما مناسب است.

باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر

آریال یوگا و سوئینگ شباهتهای زیادی با هم دادند و در حقیقت از آن به عنوان یوگای ضد جاذبه )anti gravity نیز یاد میکنند.

به وسیله ی ابزار جذاب اریال ، به راحتی و به صورت کاملا امن و لذت بخش می توانید در حالت تعلیق قرار گرفته و ستون فقرات خود را با استفاده از وزن بدن و نیروی گرانش ، کشش دهید. با این تمرینات فضای بین مهره ای شما بیشتر و ستون فقرات بلند تر و افراشته تر خواهد شد . گردش خون در کمر و پشت بهبود یافته و ستون مهره ها از حالت فشرده و تنش های عضلانی مزمن آزاد خواهد شد .

در نتیجه ، کارکرد شبکه ی عصبی بهبود یافته و تمام ارگان های داخلی احساسی از هوشیاری و شادابی و سلامت را تجربه خواهند کرد.

اگر تجربه پروازی رویایی در هموک را داشته باشید نخواهید توانست از آرامش و تفریح اغوا کننده آن چشم پوشی کنید . به خودتان جایزه دهید و یک دوره آریال یوگا را ثبت نام کنید.

یوگا آریال اریال باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر

یوگا آریال اریال باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر

این سیستم یوگا نسبت به بسیاری از سیستم ها آرام تر است و بارزترین ویژگی آن، تاکید بر خودآگاهی (آگاهی از بدن همراه با تجسم بدن در حین تمرین و پس از تمرین و آگاهی از هیجانات و خلق)، آگاهی از تنفس، رهایی و وانهادگی آگاهانه بدن و ذهن، و توجه آگاهانه به حال است که نتیجه آن گسترش آگاهی در همه حوزه‌های زندگی افراد است.

یوگا ویل به شما اجازه می دهد از یوگا بیشتر لذت ببرید و در انجام پوزهای دشوار پا را فراتر نهاده و آنها را به راحتی انجام دهید.اگر برای باز کردن سینه و کشش سایرعضلات تا امروز از آجر یوگا استفاده می کردید استفاده از یوگا ویل لذت و راحتی انجام آن حرکات را چند برابر می کند.یوگا ویل ابزاری بسیار قدرتمند برای افزایش تعادل یا بالانس ، کشش کلی بدن وساختار کششی عضلات است.

(Face Yoga) میتواند به عنوان یک کلاس مکمل در کنار سایر کلاسهای یوگا علاوه بر شادآب و درخشان کردن پوست صورت شما کلاسی مفرح و شادی بخش باشد. ذر این تکنیک شما میتوانید طی یک دوره چند جلسه ای تمریناتی را فرا بگیرید که در هر زمان و مکانی به پوست صورت خود طراوت و تازگی ببخشید.

موضوع  پرانایاما تنفس است. تنفس یکی از مهمترین نعمتهای خداوند و در عین حال فراموش شده ترین آنهاست! زندگی ماشینی کاری کرده است که انسان حتی نفس کشیدن را هم از یاد برده است. او با انجام تمرینات در می یابد که چقدر از اصلی ترین عمل زندگی دور افتاده است و بجای آن ذهنیات کاذب مغزش را پر کرده است. پرانایاما موثرترین وسیله برای حفظ آرامش است. در حقیقت افکار ما ماهیت پرانایی داشته و ذهن با تنفس رابطه ای تنگاتنگ دارد. ذهن ناآرام  تنفس را مختل میکند و برعکس کنترل تنفس  ذهن را آرامش می بخشد و افکار را متعادل می سازد.

یوگا تلفیقی  با تمرکز روی آسانا ها استفاده از ابزار یوگا و کار کردن عمیق روی تنفس همراه با تمرینات اصلاحی و قدرتی  به شما کمک میکند ذهنی آرام و جسمی قوی داشته باشید .

حرکات اصلاحی و یوگا تراپی در یک زنجیره دقیق باعث انعطاف پذیری ماهیچه ها ،طراز نمودن صحیح بدن و برطرف کردن ضعف های عضلانی میشود .

انتخاب یوگای فعال تر و پرتحرک تر بهترین کمک برای اهداف کاهش وزن است. کلاس های پرتحرک تر شامل حرکات بیشتر و سخت تر، و تمرکز بیشتر روی ایجاد قدرت و ورزش قلبی – عروقی است. وینیاسا یوگا یا یوگای جریان، حرکت مداوم (بدون وقفه) از حالتی به حالت دیگر است.احساس می‌شود که کلاس وینیاسا، کمی‌شبیه یک کلاس ورزشی با موسیقی بلندتر و سرعت بیشتر است. پس می‌توانید انتظار داشته باشید که اساناهای یوگا را به صورت چیدمان منظم، پشت هم دنبال کنید  و  همچنین حرکت سلام بر خورشید را انجام دهید و کلی هم عرق کنید.

باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر

باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر

باشگاه یوگا Agahi bartar آگاهی برتر

این سبک که توسط خانم مایا ماچوه و همسر ایشان آقای دکتر احمدی پایه گذاری شده است از سوی وبسایت رسمی مرکز سلامت مهر اینگونه تعریف شده : سیکلیک یوگا سبک نوین اجرای تمرین‌های بدنی و تنفسی یوگا است. طراحی هر سیکل را می توان به سرودن آهنگی موزون تشبیه کرد. هر یک از نُت های موسیقی جایگاه و ارزش ویژه خود را دارند اما چگونگی کنار هم قرارگرفتن آنها است که نوایی دلنشین ایجاد می کند.

با هر نُت می توان آهنگ های گوناگونی ساخت اما گاه ترتیب چینش این نُت ها به گونه ای است که باعث می شود یک قطعه موسیقی عمیقاً در جان انسان نفوذ کند.

در شیوه سیکلیک یوگا هر آسانا مانند یک نت و یک سیکل همانند قطعه موسیقی است. بر اساس توالی اجرای حرکات بدنی در هر سیکل در پایان تمرین آن، احساس ویژه ای در بدن و روان ایجاد خواهد شد.

لطفا جهت دانلود و مشاهده برنامه کلاس‌ها روی لینک روبرو کلیک کنید

روزبه قافله باشی یوگا آگاهی برتر Rouzbeh Ghafeleh Bashi

یوگا به من و دخترانم ریشه از دست رفته مان را بازگرداند و به ما یاد داد که چطور خود را در این دنیای پرتلاطم که طوفان حوادث بخشی انکارناپذیر از آن است در خاک نگه داریم و به ما نرمشی داد که به جای شکستن در برابر این بادها با نرمی و لطافت خم شویم اما با اتمام باد محکم تر از گذشته قد علم کنیم . به ما پختگی داد که هرگز خام نشویم چرا که پدرم همیشه میگفت : داغ سرد میشه اما پخته خام نمیشه و این پختگی همان صبر و حوصله ای است که در مدیتیشن به ما یاد میدهد که فقط ناظر باشیم .

روزبه قافله باشی

موسس مجموعه آگاهی برتر

کانال تلگرامی مجموعه آگاهی برتر

جهت عضویت در کانال تلگرامی مجموعه آگاهی برتر، روی لوگوی تلگرام کلیک نمایید